Elemek és fényforrások
Elektromos berendezéseink tartalmazhatnak elemeket és akkumulátorokat is. Az elemek és akkumulátorok hulladékká válásuk esetén veszélyes hulladéknak minősülnek, így ezek szelektív gyűjtésére is fontos odafigyelnünk.
Mielőtt azonban nekiállnánk szétszerelni a készüléket, mindenképpen olvassuk el a használati útmutatót, és tájékozódjunk, hogy az elem/akkumulátor hogyan távolítható el a berendezésből. Előfordulhat, hogy az adott berendezésből nem távolítható el az akkumulátor (pl. egyes mobiltelefonok esetében). Ha a használati útmutatóban ezt jelzi a gyártó, semmiképpen ne próbáljuk meg magunk eltávolítani azt, minden esetben kövessük a használati útmutató előírásait.
A használati útmutató szerint eltávolított elemeket és akkumulátorokat a megfelelő elemgyűjtő konténerekbe helyezzük el. Ilyen gyűjtőkonténert számos helyen találhatunk, például elektronikai termékeket forgalmazó nagyobb üzletekben, bevásárlóközpontokban. A használt elemek, akkumulátorok a hulladékudvarokban is leadhatók.
A fényforrások (régi izzók, kompakt fénycsövek, energiatakarékos izzók, az egyes elektronikai berendezésekben használt égők stb.) az elektronikai berendezésekhez hasonlóan szelektív gyűjtést és környezetbarát feldolgozást igényelnek.
Ma a legtöbb elektronikai szakáruházban, szuper- vagy hipermarketben leadhatók a használt fénycsövek.
Ezen oldal megfelel a 197/2014 (VIII.1.) számú, az elektromos és elektronikus berendezésekkel kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendelet 7.§ a) és e) pontjában foglalt tájékoztatási kötelezettség teljesítésének.
A SCIP-adatbázis
2021. január 5-én lépett hatályba a Hulladék Keretirányelv (2008/98/EC) azon új rendelkezése, mely létrehozta az ún. SCIP-adatbázist. A SCIP, azaz Substances of Concern In articles as such or in complex objects (Products), magyarul a termékekben és alkatrészekben található különös aggodalomra okot adó anyagokat jelenti. Az irányelv az Európai Vegyianyag-ügynökséget (ECHA) bízta meg a szabályozás kidolgozásával és az adatbázis üzemeltetésével.
Az ECHA honlapja szerint:
Az adatbázis az ECHA-hoz olyan vállalatok által benyújtott információkat fog tartalmazni, amelyek a jelöltlistán szereplő anyagokat tartalmazó árucikkeket állítanak elő, importálnak vagy szállítanak. Az ilyen árucikkek előállítása történhet az EU-ban vagy nem uniós országokból is importálhatják őket.
Az adatbázisban szereplő információk segítenek a hulladékkezelőknek a különös aggodalomra okot adó anyagokat tartalmazó árucikkek válogatásában és újrahasznosításában, valamint támogatják a fogyasztókat abban, hogy tájékozott döntéseket hozzanak, és megfontolják, hogyan lehet ezeket az árucikkeket a lehető legjobban felhasználni és ártalmatlanítani. Az a cél, hogy az adatbázis segítségével az árucikkekben lévő aggodalomra okot adó anyagok fokozatosan helyettesíthetők legyenek és biztonságosabb alternatívák fejlesztésére kerüljön sor.
Az adatbázis a következő három fő célkitűzés elérése érdekében jön létre:
- A veszélyes anyagokat tartalmazó hulladékok termelésének csökkentése az uniós piacon forgalomba hozott árucikkekben lévő, aggodalomra okot adó anyagok helyettesítésének ösztönzésével.
- Az információk elérhetővé tétele a hulladékkezelési műveletek további javítása érdekében.
- A hatóságok számára annak lehetővé tétele, hogy figyelemmel kísérjék az árucikkekben lévő aggodalomra okot adó anyagok felhasználását, és megfelelő intézkedéseket kezdeményezzenek az árucikkek teljes életciklusa során, beleértve a hulladékfázist is.
Az ECHA által készített magyar nyelvű tájékoztató itt letölthető.